Τώρα είναι Πέμ Νοέμ 27, 2014 11:32 pm

Latest Post:

Κυνήγι σε ορεινή πέρδικα by: cyrosdNovember 10, 2014, 10:34 pm
    ΩΡΙΩΝ - Το Δίκτυο των Κυνηγών by: zepposOctober 31, 2014, 7:25 am
    Πωλείται Καραμπίνα Αμερικής ITHACA SKB by: panoskSeptember 18, 2014, 12:59 pm
    ΤΡΥΓΟΝΙΑ 14-15 by: zepposSeptember 9, 2014, 11:45 am
    ΕΡΩΤΗΣΗ για δικαννο merkell και καραμπινα breda astro by: cyrosdMay 28, 2014, 11:48 pm
    niva lada by: mpampis63December 24, 2013, 1:15 pm

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 15 Δημοσιεύσεις ] 
    ΙΕΚ ΔΑΣΟΦΥΛΑΚΩΝ ΣΤΗ ΣΥΡΟ 
    Συγγραφέας Μήνυμα

Δημοσίευση ΙΕΚ ΔΑΣΟΦΥΛΑΚΩΝ ΣΤΗ ΣΥΡΟ
    Σήμερα στις 8:28 μ.μ.
    ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΜΒΡΙΟ ΣΤΑ ΙΕΚ ΣΥΡΟΥ ΘΑ ΔΗΔΑΧΘΕΙ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΙΕΚ ΕΙΔΙΚΟΥ ΔΑΣΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΥΤΗΣ ΣΕ 4 ΤΕΤΡΑΜΗΝΑ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΛΗΦΘΟΥΝ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ΩΣ ΔΑΣΟΦΥΛΑΚΕΣ ΣΤΑ ΔΑΣΑΡΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΑΣΟΝΟΜΕΙΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΤΟ ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ ΥΠΟΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΚΥΚΛΑΔΗΤΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΟΤΙ Η ΔΑΣΙΚΗ ΘΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 12 ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ ΤΟΤΕ ΛΟΓΟ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΣΧΕΔΟΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 90 ΤΙΣ ΕΚΑΤΟ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ.ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΥΝ ΟΤΙ Η ΕΙΔΗΚΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΟ ΗΛΙΚΙΑΣ ΓΙΑ ΠΕΡΕΤΕΡΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΣΤΟ POWER-HIT-RADIO@HOTMAIL.COM ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΡΑΓΚΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΓΝΩΣΤΟ ΣΑΣ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Παρ Μάιος 08, 2009 8:31 pm
    Αποστολή προσωπικού μηνύματος
    Site Admin
    Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Re: ΙΕΚ ΔΑΣΟΦΥΛΑΚΩΝ ΣΤΗ ΣΥΡΟ
    Βαγγέλη σε παρακαλώ σκέψου πριν δημιουργείς καινούργιο θέμα ή ποστ..
    Τι δουλειά έχει ρε Βαγγέλη το ΙΕΚ με το κόμμα των κυνηγών;

Σάβ Μάιος 09, 2009 7:17 am

Εγώ πιστεύω ότι καλά έκανε ο κ. Μαραγκός. Όσο περισσότεροι κυνηγοί, ή ευμενώς κείμενοι προς το κυνήγι, δημόσιοι υπάλληλοι υπάρχουν σε θέσεις που έχουν σχέση με το περιβάλλον, τόσο το καλύτερο. Μια σκέψη που μου περνά από το μυαλό τώρα είναι, για παράδειγμα: δεν θα μπορούσε να ζητηθεί η γνώμη της δασικής υπηρεσίας για την κατάσταση της πανίδας σε μια δασική περιοχή, στην οποία κάποιοι σκέφτονται να επιβάλουν απαγόρευση κυνηγίου; ;)

Σάβ Μάιος 09, 2009 10:46 am

συγγνωμη κυριε ζεππο αλλο θεμα δεν ανοιξα? η εκανα λαθος ενοτητα δεν ξερω διορθωστε με αν εγραψα κατι λαθος . δεν εχει σχεση με το κομμα και με των κυνηγων αυτο που εγραψα.οσο για τον κυριο cyrosd
    πιστευω οτι ειναι σωστη η αποψη του ,ευχαριστω που με διαβασατε,καλο σαββατοκυριακο. :)

Σάβ Μάιος 09, 2009 4:17 pm
    Άβαταρ μέλους

Καλησπερα. Το φαινομενο με την αποδυναμωση των κρατικων μηχανισμων δεν ειναι κατι το πρωτογνωρο. Σιγουρα εαν γινει αυτο το "σχολειο", θα ειναι ευχης εργο για τα κατα πολυ αποδυναμωμενα δασαρχεια της περιφεριας, τα οποια συνδραμουν (προς τιμη τους) οι ομοσπονδιακοι θηροφυλακες. Θα ηθελα να ρωτησω τον συναδελφο cyrosd εαν εχει καποια περιοχη στο μυαλο του ή απλα η ερωτηση του ειναι γενικη. Αποψη μου ειναι οτι για να γινει το οτιδηποτε, οπουδηποτε, καλο ειναι να περνουμε αν μη τι αλλο και την γνωμη ενος ειδηκου.

Σάβ Μάιος 09, 2009 8:47 pm

Εγώ μένω στα Γιάννενα. Το πρόβλημά μας εδώ είναι το "Εθνικό Πάρκο Βόρειας Πίνδου". Έχουν αρχίσει και βάζουν απαγορευτικές του κυνηγίου πινακίδες, μετά από "συνεννόηση" με τους αρμόδιους φορείς, π.χ. το υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης, τη διεύθυνση δασών της νομαρχίας Ιωαννίνων κλπ. Ουδείς βέβαια γνωρίζει ποιοί ερωτήθηκαν, γιατί ερωτήθηκαν και πώς τεκμηρίωσαν την άποψή τους (έκαναν κάποια μελέτη δηλαδή;). Η περιοχή είναι αρκετές χιλιάδες τετραγωνικά χιλιόμετρα, όπου κυνηγούν ουκ ολίγοι κυνηγοί. Το αποτέλεσμα θα είναι να ασκηθεί έντονη κυνηγετική πίεση σε διπλανές περιοχές.

Σάβ Μάιος 09, 2009 10:26 pm

ΠΑΝΤΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΦΙΛΕ cyrosd. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ, ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ!!
    ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ Η ΦΩΝΗ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΙΕΣΟΥΜΕ.
    ΝΙΚΟ ΣΕ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ. ΕΝΗΜΕΡΩΝΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΒΑΖΕ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. ΣΥΖΗΤΑ, ΑΚΟΥΓΕ ΤΑ ΜΕΛΗ,ΔΩΣΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΣΥΜΕΤΑΣΧΟΥΝ. ΘΑ ΑΜΟΙΦΘΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΟ, ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΗΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ.
    ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΟΛΩΝ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ ΚΙ ΕΣΥ!
    ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΟΥΜΕ!!!! ΤΟ ΙΕΚ ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΟΡΙΣΕΙ.

Σάβ Μάιος 09, 2009 11:49 pm
    Site Admin
    Άβαταρ μέλους

Συγνώμη αλλά με την λειτουργία ενός ΙΕΚ Δασοφυλάκων ΔΕΝ λύνεται το τεράστιο πρόβλημα της εγκατάλειψης των Δασαρχείων από αυτή την Κυβέρνηση.
    Δασοφύλακες υπάρχουν διπλωματούχοι.. προσλήψεις δεν γίνονται και έχουν κυριολεκτικά αδειάσει τα δασαρχεία.
    Το ζήτημα της δημιουργίας Εθνικών Πάρκων δυστυχώς είναι θέμα του ΥΠΕΧΩΔΕ και τα τελευταία χρόνια ο Σουφλιάς έχει στήσει κυριολεκτικά μια βιομηχανια δημιουργίας τεράστιων πάρκων με πρόχειρες μελέτες που στηρίζονται κυρίως σε χρηματοδοτούμενες μελέτες οργανώσεων Μ.Κ.Ο!! Τα πάρκα δημιουργούν πρόβλημα (όπως έχουν γίνει πρόχειρα) και στην παραδοσιακη κτηνοτροφία.. Βέβαια το πιο εύκολο μέτρο είναι να πάνε να στήσουν απαγορευτικές πινακίδες για το κυνήγι .. Ποιός όμως από τις οργανώσεις μας πήγε εκεί να ελέγξει επι τόπου αν τοποθετούνται στα όρια των ειδικών περιοχών;
    Οι Δασοφύλακες από τα ΙΕΚ δυστυχώς αποφοιτούν και πάνε στην ανεργία ή σε άλλη άσχετη εργασία.. Μια δίοδος ήταν η πρόσληψη στην Ομ.Θηροφυλακή και οπως τα έχουν κυριολεκτικά σκατώσει οι εργατοπατέρες συνδικαλιστές της ΚΟΜΑΘ, μάλλον θα βρεθούν στο δρόμο και αυτοί που είναι τώρα...

Κυρ Μάιος 10, 2009 10:59 am

δεν ειναι ετσι τα πραγματα το δασαρχειο υπολητουργει αυτην την στιγμη ,τα κενα στα δασονομια ειναι τεραστια στα κυκλαδονησια ,δεν υπαρχει περιπτωση σε 2 σε 3 σε 4 χρονια μιας και οι εναπομηνοντες δασοφυλακες στην ανδρο και στην ναξο που βγαινουν σε συνταξη ειναι ελαχιστοι να μην καλυφθουν δεν μπορει να κλησει η υπηρεσια εστω και ενα αριθμο μικρο γυρω στους 10 θα καλυψει αρα απο την στιγμη που εμεις οι κυκλαδιτες εχουμε το πλεονεκτημα της εντοπιοτητας και γινει το τμημα σε εναν αριθμο γυρω στα 10 με 15 ατομα τοτε υπαρχει αυξημενος αριθμων πηθανοτητων προσληψης,εγω ενθαρηνω φιλοι μου εσας που ενδιαφερεστε και σας αρεσει το περριβαλον η φυση και η δασοπροστασια να ακολουθησετε και δεν θα βγητε χαμενοι πιστεψτε με. οπως πλεονεκτημα ειναι οτι στην προσληψη δεν υπαρχει οριο ηλικιας δηλαδη δεν σε αποκληει παραδειγμα αν εισαι ανω των 43 απο 18 και οσο παει αναφερουν οι προκηρηξεις που εχω διαβασει αυτα καλο σας βραδυ.μια ημερα θα με θυμηθητε.

Κυρ Μάιος 10, 2009 7:01 pm

εγω παντως κινησα ολες τις απαραιτητες ενεργειες ωστε η ειδικοτητα να ερθει στην πρωτευουσα του νομου .φετος ηταν να παω στην χιο που εγινε το σχολειο ειπαρχει και το πλοιο 3 φορες την εβδομαδα αλλα το οικονομικο ηταν το προβλημα δυστυχως γιαυτο λεω ειναι αμαρτια να μην γινει το τμημα, στα μαθηματα περιλαμβανεται θηραματολογια κατασβεση πυρκαγιων και πολλα αλλα ειναι πολλυ οραια ειδηκοτητα προτημηστε την φιλοι απο τα γυρω νησια και για εναν δευτερο λογο οτι στις προκυρηξεις τις πυροσβεστικης εχει την συγκεκριμενη ειδηκοτητα σε μια απο τις κατηγοριες που ζητα για προσληψη.εκμεταλλευθητε το.

Κυρ Μάιος 10, 2009 7:21 pm
    Άβαταρ μέλους

Δυστυχως θα συμφωνησω με τον zeppo. Το εξιλαστηριο θυμα σε οτι εχει να κανει με την προστασια της αγριας ζωης και της φυσης ειναι δυστυχως το ερημο το κυνηγι. Εμεις απο την μερια μας, δεν μπορουμε να κανουμε πολλα αν δεν το θελουμε και μπορουμε να κανουμε τα παντα, αρκει να το πιστεψουμε. Ενα δυνατο "φτανει πια" μπορουμε να πουμε και στις ευρωεκλογες. απο την μερια τους ολες οι κυνηγετικες οργανωσεις μπορουν να ενημερωνουν τα μελη για το "πως" και το "γιατι". Τα πραγματα εδω στα νησια μας ειναι πιο γκρι απο οτι στην στερεα που οι αποστασεις ειναι χαοδεις. Οι οικοδομες φυτρωνουν σαν μανιταρια, τα περιθορια τελειωνουν. Ειμαστε ενα βημα πριν καταλαβουμε οτι βρισκομαστε σε αδιεξοδο, πριν καταθεσουμε τα οπλα και πιασουμε τις βελονες "οπως το ποστερ". Πριν αρχισουμε να βαζουμε το χερι βαθια στην τσεπη, για να κυνηγισουμε σε μερη που μεχρι σημερα πηγαιναμε οταν μας εκανε κεφι και απολαμβαναμε τον καφε μας. Μια απο τις πιο ολοκληρομενες δουλειες μας, ειναι η ομοσπονδιακη θηροφυλακη αλλα και εκει βρεθηκαν καποιοι και μπορεσαν να σπειρουν τον σπορο της διχονοιας και του συμφεροντος. Οπως και να εχει ομως ενα ΙΕΚ με αυτο το αντικειμενο αν και εφοσον τηρηθουν τα λεγομενα του Βαγγελη σιγουρα θα βοηθεισει, αν και το ακουω πολυ ρομαντικο !!! Μακαρι Βαγγελη να γινει και μεσα απο εκει να βρεις τον δρομο σου και να μπορεσεις να βοηθεισεις τον συλλογο μας, που τοσο αγαπας.

Κυρ Μάιος 10, 2009 9:12 pm

ειναι αληθεια νικο μου οτι αγαπαω πραγματικα τον συλλογο και ας μην ειμαι κυνηγος ,εζησα σχεδον 9 χρονια καλες και κακες στιγμες και για ενα πραγμα να ξερεις οτι αν εβλεπα κατι καλο παλαιοτερα να γινοταν δεν θα κοντραρηζα με τον τροπο μου ολο αυτον τον καιρο,ευχομαι για σενα οτι καλλυτερο εισαι δραστηριο ,εξυπνο ,καλλιεργημενο ατομο και ευχομαι να βαλεις ενα πολυτημο ληθαρακι σε αυτο που κανεις με τοσο μερακι και τις ιδεες που εχεις να υλοποιηθουν πραγματικα,εγω να ξερεις οτι κανω ολο αυτον τον αγωνα οχι μονο για εμενα γιατι πολλοι ειπαν αυτος εχει την προυπηρεσια και το κανει για να μπει, δεν ειναι ετσι και εγω απο το ο ξεκινω(η εμπειρια μετρα μετα τον τιτλο)αλλα και για τους αλλους συντοπητες μου γιατι αυτοματως με την εντοπιοτητα θα καλυψουν αργα η γρηγορα αυτοι τα κενα των νησιων και οχι καποιοι που θα καθησουν 4 με 5 χρονια και θα φυγουν, να σαι καλα και παλι καλη σας ημερα :)

Δευτ Μάιος 11, 2009 10:18 am

εχθες συζητουσα με το παλλικαρι που εχει διορισθει ως δασοφυλακας στο δασαρχειο μας στην συρο,μου ανεφερε για αλλη μια φορα την ευκαιρια που θα εχουμε εμεις οι συριανοι οι και ακομα οι συντοπητες μας κυκλαδιτες το να δημιουργηθει το τμημα των δασοφυλακων , αναφερωντας μου οτι δεν ειπαρχει πηθανοτητα το να μην αποροφηθουμε εμεις οι κυκλαδιτες λογο εντοπιοτητας το ξαναλεω 1 δεν υπαρχει οριο ηλικιας αρα ας αποφητησουμε με το πτυχιο και ας περιμενουμε οσο χρειαστει δεν θα χασουμε τιποτα ,2 οι ωρες την ημερα δεν ειναι πολλες 4 με 8 ειναι αρα και να δουλευει καποιος το απογευματακι μπορει να το παρακολουθει, να φανταστητε το παλλικαρι επειδη δεν εγινε τμημα στην λιβαδεια που καταγετε επαιρνε το λεωφορειο και κατεβαινε στο μενιδι για να το παρακολουθησει και μονο με το πτυχιο παρακαλω διοριστηκε στις κυκλαδες γιατι δεν βρεθηκε κανεις κυκλαδιτης με εντοπιοτητα να καληψει την θεση ,εγω παντως σας προτρεπω ενημερωστε τους γνωστους σας ειναι μια πολλη μεγαλη ευκαιρια για διορισμο στο δημοσιο σκεφθητε το.

Κυρ Μάιος 31, 2009 5:05 pm

Σας γνωρίζω ότι το τμήμα ειδικός δασικής προστασίας (δασοφυλακων) εγκρίθηκε και εφόσον υπάρχει ικανός αριθμός υποψηφίων θα λειτουργήσει απο 1ης Οκτωβρίου , οι αιτήσεις θα γίνουν από 1ης Σεπτεμβρίου. Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στο ΙΕΚ Πρωινές Ώρες ΣΤΟ ΤΗΛ. 2281081090 μην χασετε την ευκαιρια για προσληψη στα δασαρχεια και στα δασονομεια του νομου μετα την φοιτηση που ειπολειτουργουν!!!!!!

Σάβ Ιουν 13, 2009 6:05 pm

επισης το συγκεκριμενο πτυχιο χρησιμοποιητε και για τις προσληψεις στην πυροσβεστικη σε καμια συγκεκριμενη ειδηκοτητα μην χασετε την ευκαιρια δηλωστε συμμετοχη!!!!!

Σάβ Ιουν 13, 2009 6:15 pm
    Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
    Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 15 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
    Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
    Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
    Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
    Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
    Μετάβαση σε: